12
sty
Latarnie hybrydowe – to trochę więcej niż latarnie LED
Solarne latarnie hybrydowe szturmem zdobywają uznanie inwestorów. Te latarnie uliczne, będące technologicznym rozwinięciem klasycznych latarni solarnych z diodami LED, w opinii inwestorów oraz instalatorów, mają nad nimi znaczną przewagę. Zastosowanie rozwiązań hybrydowych, czyli dołożenie dodatkowego źródła zasilania latarni ulicznej, sprawia, że solarne latarnie hybrydowe coraz częściej wybierane są jako rozwiązanie służące doświetleniu ulic.
Czemu solarne latarnie hybrydowe są lepsze?
Jak zbudowane są solarne latarnie hybrydowe i na co zwrócić uwagę przy planowaniu inwestycji, możecie dowiedzieć się z naszego poprzedniego artykułu – Latarnie hybrydowe, czym się różnią od solarnych. Tym wpisem postaramy się wyjaśnić, dlaczego solarne latarnie hybrydowe wykorzystujące diody LED mogą być korzystniejszym rozwiązaniem niż latarnie solarne LED, a z pewnością lepszym niż latarnie uliczne starego typu, które jeszcze nie doczekały się wymiany.
Pierwszą i w zasadzie główną korzyścią przemawiającą za wyborem solarnej latarni hybrydowej, jako oświetlenia ulicy, to podwójne źródło zasilania. Wiadomo, że pogoda w naszym kraju potrafi płatać przysłowiowe figle. W przypadku braku odpowiedniego nasłonecznienia, bateria w której latarnia magazynuje energię na takie ewentualności, może się wyczerpać w ciągu kilku dni. I jeżeli warunki pogodowe nie ulegną zmianie, klasyczna latarnia solarna po prostu przestanie świecić. Do momentu, kiedy ukaże się słońce i pozwoli jej naładować akumulatory. Problemem mogą być również obfite i długotrwałe opady śniegu, który może zakryć ogniwa solarne. W przypadku latarni hybrydowej taki problem nie ma prawa zaistnieć.
Solarne latarnie hybrydowe – źródła zasilania
Latarnia hybrydowa zasilana jest głównie energią słoneczną, na bieżąco, niezależnie od pory roku. W pochmurne dni energię czerpie z pojemnych akumulatorów, w których magazynowane są nadwyżki energii na takie ewentualności lub czerpie energię z siły wiatru, generowanej za pomocą turbiny wiatrowej. Zasilanie z baterii wystarcza zwykle na 4 do 6 dni.
Źródłem alternatywnej energii może być:
- Podłączenie do sieci energetycznej – takie rozwiązanie stosowane jest tam, gdzie infrastruktura energetyczna już istnieje. Dodatkowe źródło zasilania aktywowane jest w momencie, gdy w baterii zapas energii jest blisko wyczerpania.
- Turbina wiatrowa – to rozwiązanie idealnie się sprawdza w miejscach, gdzie brak jest możliwości podpięcia do sieci. Solarna latarnia hybrydowa wykorzystująca turbinę wiatrową, zasilana jest równolegle energią słoneczną oraz energią wiatru. W przypadku gdy akumulatory są naładowane, programator wyhamowuje turbinę.
Latarnie hybrydowe – korzyści użytkowania
Wykorzystywanie urządzeń korzystających z alternatywnych źródeł energii to głownie i przede wszystkim ekonomia. Poniżej subiektywna lista korzyści ze stosowania nowoczesnego oświetlenia ulicznego takiego jak solarne latarnie hybrydowe LED:
- Ekonomia – w przypadku wyboru latarni hybrydowej z turbiną wiatrową, inwestor płaci tylko raz. Za urządzenie i za montaż. Co prawda, należy wziąć po uwagę okresowe, co 5-6 lat, wymiany baterii. Główną zaletą jest brak kosztów i rachunków z zakładu energetycznego.
- Dwa źródła zasilania – w okresie bezsłonecznych dni, nie ma obaw o funkcjonowanie latarni ulicznej. W przypadku gdy latarnia solarna wyposażona jest w dodatkowe przyłączenie do sieci, zainstalowany programator automatycznie przełącza się na alternatywne źródło energii. Latarnia hybrydowa z turbiną wiatrową wykorzystuje oba źródła zasilania równolegle.
- Wybór opcji dodatkowego zasilania – hybrydowe latarnie solarne to alternatywa wyboru spośród dwóch dodatkowych źródeł zasilania. Może to być energia wiatru lub przyłączenie do sieci energetycznej.
- Szybkość instalacji – od momentu otrzymania zlecenia oraz ustalenia warunków montażu, przy dobrej woli obu stron transakcji, mija zwykle kilka dni.
- Dowolny wybór miejsca instalacji – Solarne latarnie hybrydowe LED, z dodatkowym zasilaniem w postaci turbiny wiatrowej, można usytuować praktycznie wszędzie. Nie ma specjalnych przeciwwskazań do umiejscowienia takiej latarni w dowolnym miejscu. Natomiast latarnia hybrydowa z dodatkowym zasilaniem z sieci energetycznej musi być usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury energetycznej.
- Brak zanieczyszczeń świetlnych – latarnie uliczne LED wyróżniają się konstrukcją, która kieruje światło w dół. Nie występuje emisja światła ‘w kosmos’.
- Estetyka – solarne latarnie uliczne to wyjątkowy i nowoczesny design.
Calidus to wiodący w Polsce producent oraz instalator solarnych latarni hybrydowych. W swojej ofercie posiadamy wiele modeli, które mogą być modyfikowane oraz dostosowywane do wymagań inwestora. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Calidus na solarne latarnie hybrydowe. W ofercie posiadamy również innowacyjne latarnie solarne LED.
Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym, który jest zawsze w gotowości, aby przygotować rozwiązania spełniające oczekiwania nawet najbardziej wybrednych inwestorów.
Najnowsze wpisy