19
sty
Oświetlenie LED w magazynie? Definitywnie tak!
To, że ceny energii rosną, chyba nie trzeba nikomu udowadniać. I mimo, że ostatnio daje się zauważyć nieznaczny spadek cen prądu, to w ostatnich piętnastu latach koszt 1 kWh wzrósł o ponad 50%. Spadki cen energii w ostatnim okresie, dostawcy energii odbijają sobie z nawiązką na przeróżnych opłatach i konia z rzędem temu, kto potrafi rozszyfrować rachunek z zakładu energetycznego. Rosnące ceny za prąd przekładają się w odczuwalny sposób na finanse przedsiębiorstw. Według badań, aż dla 40% z nich, opłaty za energię stanowią wiodącą pozycję w kosztach stałych. Te koszty można minimalizować, oświetlenie magazynu czy hali produkcyjnej może być tańsze. Jak to zrobić?
Oświetlenie magazynu – analiza sytuacji
- Hale magazynowe i produkcyjne, te wyposażone przed erą LED, wykorzystują energochłonne typy oświetlenia. Najczęściej stosowane są żarówki rtęciowe, sodowe i metahalogenkowe.
- Oświetlenie magazynu starego typu, ze względu na stosowane w nich gazy, są wysoce nie ekologiczne.
- Oświetlenie magazynu to często nienaturalna i męcząca barwa światła.
- Magazyny charakteryzuje słabe doświetlenie światłem naturalnym.
- Oświetlenie klasyczne to wysokie koszty, często stanowiące wiodącą pozycję w strukturze kosztów stałych.
- Magazyny wysokiego składowania niekorzystające z oświetlenia LED, charakteryzuje niesprzyjające pracownikom światło. Jest rozproszone i często występuje charakterystyczne migotanie.
- Występuje wiele zacienionych miejsc, które mają wpływ na bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Oświetlenie magazynu lampami LED – czy to się opłaca?
Wymiana oświetlenia to nie mała inwestycja. Jej wysokość zależy od powierzchni i jej specyfikacji, należy się jednak spodziewać wysokich nakładów. Tym bardziej, że oświetlenie LED jest droższe od klasycznych odpowiedników. Więc, czy warto? Czy opłaca się wymienić wszystkie lampy na oświetlenie LED? Czy to się zwróci? Te pytania nurtują przedsiębiorców, którzy szukają sposobów na obniżenie kosztów.
Naszym zdaniem, które znajduje potwierdzenie w wielu analizach, taki zabieg jest opłacalny. Głównym argumentem przemawiającym za taką zmianą są koszty. Raz poniesione nakłady na wymianę lamp na oświetlenie magazynu LED, przedsiębiorca jest w stanie odzyskać w ciągu kilku lat, w postaci znacznie niższych rachunków za energię. Należy tutaj również pamiętać, że żywotność lamp LED wynosi nawet 15 lat!
Zalety oświetlenia LED w magazynie
- Oświetlenie LED emituje znacznie mniej ciepła niż jego klasyczny odpowiednik. Wiąże się to z niższymi nakładami na klimatyzację w okresie wiosenno-letnim.
- Efektywność energetyczna – do 90% mniejszy pobór mocy z sieci energetycznej, co będzie miało znaczne odzwierciedlenie w rachunkach za prąd.
- Możliwość zdalnego lub autonomicznego sterowania natężeniem światła. W zależności od potrzeb może być ono przyciemniane lub rozjaśniane.
- Zastosowanie lampy LED wiąże się nierozerwalnie z ekologią. Niższy pobór energii elektrycznej to mniejszy ‘footprint’ przedsiębiorstwa. Istotny jest brak obowiązku utylizacji zużytych żarówek.
- Różne typy mocowania. Możliwość zastosowania lamp LED wiszących sufitowych lub bocznych naściennych.
- Równomierny rozkład światła.
- Możliwość zastosowania oświetlenia LED o wąskim kącie świecenia. Idealne do doświetlenie alejek między regałami.
- Lampy LED dają możliwość zastosowania czujników ruchu. Oświetlenie jest dezaktywowane, gdy w alejce czy danym sektorze nie znajduje się żaden pracownik.
- Czujniki natężenia światła pozwalają regulować pobór mocy w miejscach, które mają dostęp do światła dziennego.
- Poprawa wydajności pracy. Dobrze oświetlone miejsce pracy, pozwala zatrudnionym osobom wykonywać czynności sprawniej i ma wpływ na ich poziom zmęczenia.
- Poprawa bezpieczeństwa. Światło jest równomiernie rozłożone.
- Lampy LED to trwałość. Żywotność oświetlenia LED potrafi być do 10 razy dłuższa, niż tradycyjnego oświetlenia.
- Diody LED dają możliwość dobrania barwy światła, w zależności od preferencji oraz wymogów.
- Latarnie LED doskonale się sprawdzają jako oświetlenie placów manewrowych i zatok załadunkowych. Latarnie LED mogą być zasilane energią solarną i nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej. W przypadku latarni solarnych LED czerpiących energię ze słońca, możemy liczyć się z dość przyjemnym efektem braku kosztów eksploatacyjnych w postaci rachunków za prąd. Solarne latarnie LED wyposażone są w pojemny akumulator, który zasila urządzenie nocą.
Oświetlenie LED magazynu – konkluzje
Jak widać z powyższego zestawienia, inwestycja w oświetlenie LED magazynu może przynieść wiele korzyści. Definitywnie najistotniejszą z nich jest znaczne obniżenie poboru mocy. Wniosek z tego płynie prosty. Oświetlenie LED przełoży się na niższe rachunki i związane z tym oszczędności. Nie należy negować poprawy bezpieczeństwa pracy oraz wydajności pracy zatrudnionych, co również w okresie długim przyniesie korzyści dla przedsiębiorstwa.
Najnowsze wpisy