02
Mar
Oświetlenie solarne to tani sposób na upiększenie ogrodu
Oświetlenie solarne to nowoczesny i ekonomiczny sposób na upiększenie ogrodu. Zastosowanie oświetlenia solarnego nie wymaga uciążliwych robot gruntowych polegających na przeciągnięciu przewodów elektrycznych, a co za tym idzie nie będzie ingerowało w nasz wypielęgnowany trawnik. Oświetlenie solarne ogrodowe, dzięki subtelnemu światłu, elegancko i romantycznie podświetla elementy ogrodu a przy tym jest ekonomiczne i nie ma wpływu na rachunki za energię elektryczną.
Oświetlenie solarne – zasada działania
Lampy i generalnie oświetlenie solarne ładuje się w trakcie dnia. Dzięki zastosowaniu paneli słonecznych oraz akumulatorów, energia słoneczna przemieniana jest w energię elektryczną, która wykorzystywana jest po zmroku aby zasilić diody LED. Solarne oświetlenie ogrodowe może być dodatkowo wyposażone w czujniki ruchu oraz czujniki zmierzchu. Zastosowanie czujników podnosi wydajność lamp solarnych – sprawia, że te nie świecą lub świecą mocno przytłumionym światłem w momentach, gdy w pobliży nie znajdują się żadne osoby. Czujniki zmierzchu natomiast sprawiają, że latarnia solarna automatycznie się włącza, gdy zapada zmrok, oszczędzając nam w ten sposób zachodu z włączaniem i wyłączaniem urządzenia.
Gdzie możemy zastosować oświetlenie solarne?
Oświetlenie solarne idealnie nadaje się do uwypukleni istotnych elementów ogrodu. Latarnie i lampy solarne ogrodowe najpowszechniej używane są do oświetlenia alejek oraz ciągów pieszych. Ale to nie wszystko, oświetlenie solarne nadaje się również do oświetlenia:
- Klombów
- Podświetlenia elementów architektury domu
- Uwypuklenia roślin
- Oznaczenia wjazdu na posesje oraz bramek i furtek – np. poprzez zastosowanie lamp solarnych najazdowych
- Oczek wodnych
- Rabatek z wyjątkowymi roślinami itp.
Instalacja oświetlenia solarnego
Decydując się na oświetlenie solarne w ogrodzie powinniśmy znać kilka prostych zasad. Przede wszystkim, decydując się na latarnie i lampy solarne musimy pamiętać, aby zainstalować je w nasłonecznionym miejscu. Poza tym, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:
- Oświetlenie solarne, szczególnie panel słoneczny powinien być utrzymany w czystości. Zanieczyszczone ogniwo solarne to mniejsza efektywność ładowania akumulatorów a co za tym idzie to krótszy czas pracy lampy.
- Lampy solarne powinny być rozstawione w zalecanych przez producenta odległościach, tak aby poszczególne latarnie solarne nie oddziaływały na siebie.
- Ogrodowe lampy solarne mogą być wykorzystywane przez cały rok. Należy się jednak stosować do zaleceń producenta i ewentualnie chować urządzenia w czasie siarczystego mrozu.
- Oświetlenie solarne do ogrodu, z powodu ekspozycji na zmienne warunki atmosferyczne, powinno spełniać normy wodoszczelności IP65.
Jak rozpoznać dobre oświetlenie solarne?
Na rynku, obecnie jest wiele lamp solarnych do ogrodu i gro z nich kosztuje dosłownie grosze. Wielkie sieci handlowe oferują ogrodowe latarnie solarne w cenach zamykających się w przedziale do 20 złotych. Możemy być pewni, że takie modele bardzo prędko okażą się awaryjne i że będą to zakupy na jeden sezon. W takich urządzeniach bardzo szybko awarii ulegają kiepskiej jakości panele słoneczne oraz bateria, która traci swoje właściwości. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę z jakiego materiału jest wykonane urządzenie i jaka jest jego jakość. Najtańsze modele wykonane są z kiepskiego plastiku, który pod wspływem czynników atmosferycznych bardzo szybko traci właściwości i staje się łamliwy oraz kruchy.
Dobre oświetlenie solarne może nam służyć długie lata, ale co oczywiste, takie ogrodowe oświetlenie solarne jest odpowiednio droższe. Jednak, jeżeli chcemy zrobić sensowny zakup i na lata, to nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Dobre i przetestowane w najcięższych warunkach atmosferycznych ogrodowe oświetlenie solarne oferuje marka Calidus.
Najnowsze wpisy