23
sty
Oświetlenie uliczne. Latarnie LED, latarnie hybrydowe i latarnie solarne.
Oświetlenie uliczne może być dobre, może być też kiepskiej jakości. Oświetlenie ulicy może być i może go w ogóle nie być, jak to się dzieje w przypadku wielu Polskich miejscowości. Dobre oświetlenie to przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. W naszej strefie klimatycznej, kiedy prawie przez pół roku w godzinach popołudniowych panuje mrok, oświetlenie uliczne powinno być priorytetem dla samorządów. Jednak tak nie jest. Przemyślane i dobrze zaprojektowane oświetlenie ciągów komunikacyjnych, potrafi min. zredukować liczbę wypadków po zmroku, w okresie jesienno-zimowym, nawet o 30%.
Częstym argumentem samorządów, przemawiającym na niekorzyść inwestycji w oświetlenie uliczne jest jego koszt, ale czy życie ludzkie może mieć cenę? Nie! Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców powinna być priorytetem każdej jednostki samorządowej, bez względu na koszt. Jednocześnie, wiele samorządów nie zdaje sobie sprawy, że oświetlenie ulicy jest inwestycją o największej stopie zwrotu. Dlaczego? Argumentów na potwierdzenie tej tezy jest wiele, poniżej tylko kilka z nich.
Oświetlenie uliczne, dlaczego warto w nie zainwestować
- Przede wszystkim bezpieczeństwo. Każde utracone życie lub kalectwo to koszt alternatywny dla gmin. Stracone życie mieszkańca wiąże się z utratą przychodów w budżecie w postaci podatków, w ich rożnej formie. Kalectwo to koszty poniesione na rehabilitację i na dofinansowanie takiej osoby, choćby w postaci renty. To również niewykorzystany potencjał osoby, w którą zostały zainwestowane niemałe kwoty w postaci darmowej edukacji czy kursów dokształcających.
- Biznes. Oświetlenie ulicy skłania do przebywania poza gospodarstwem domowym w godzinach wieczornych. Oświetlenie miejscowości dobrym i sprzyjającym światłem może skłonić lokalne firmy do wydłużenia godzin pracy, co może przełożyć się na większe zapotrzebowanie na ich usługi w godzinach popołudniowych. To z kolei ma wpływ na obrót gotówki w lokalnej społeczności i wzrost poziomu zamożności.
- Oszczędności. Gminy wyposażone w latarnie uliczne starego typu, sodowe, rtęciowe lub metahalogenkowe ponoszą horrendalne koszty związane z utrzymaniem infrastruktury. Przestarzałe instalacje to duża awaryjność i związane z tym koszty eksploatacji i napraw. Jednak nie to spędza sen z powiek włodarzom. Spać im nie pozwalają myśli o rachunkach z zakładu energetycznego. Oświetlenie ulicy nowego typu, oparte na diodach LED pozwala zaoszczędzić ponad 50% na rachunkach. To powinien być argument, który powinien przemawiać za inwestycją w oświetlenie uliczne. Obecnie na rynku istnieją energooszczędne rozwiąznia i jest ich całkiem sporo. Najkorzystniejsze z punktu widzenia samorządu są latarnie solarne LED oraz latarnie hybrydowe, również wykorzystujące diody LED jako źródło światła. Latarnie solarne, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są energią słoneczną, więc ich koszt utrzymania jest praktycznie zerowy. Po inwestycji w taki typ oświetlenia ulicznego, samorządy mogą na zawsze pożegnać wysokie rachunki za prąd. Zakład energetyczny tym faktem zachwycony nie będzie, ale… czy to istotne?
Nowoczesne oświetlenie ulicy to o wiele więcej
Miłośnicy nocnego nieba, romantycy uwielbiający wpatrywać się w gwiazdy, powinni być pierwszymi w szeregu tych, którzy wzywają samorządy do modernizacji infrastruktury na nowoczesne oświetlenie LED. Każdy, kto choć raz próbował dostrzec gwiazdy na bezchmurnym nocnym niebie, w mieście, wie o czym mowa. Oświetlenie uliczne starego typu dosłownie zaśmiecają niebo emisją światła w kosmos, tworząc łunę świetlną, tzw. ULUR. Modernizacja oświetlenia ulicznego na nowoczesne latarnie solarne LED mogłaby to zmienić i moglibyśmy ponownie cieszyć się możliwością podziwiania rozgwieżdżonego nieba, nawet w parkach miejskich. Snop światła LED kierowany jest bezpośrednio w dół i jedyną emisją światła w kosmos, jest światło odbite od powierzchni chodnika lub ulicy.
Estetyka również powinna być brana pod uwagę przy planowaniu oświetlenia ulicznego. Nowoczesne latarnie solarne LED dają możliwość doboru barwy światła, która ma wpływ na nasze samopoczucie, aktywność oraz wydajność. Oświetlenie solarne ulicy daje również możliwość wyeksponowania nocą walorów estetycznych miejscowości. Przykładem mogą tu być chociażby solarne lampy najazdowe, które świetnie się sprawdzają jako elementy oświetleniowe chodników, placów czy elementów konstrukcyjnych budynków.
Najnowsze wpisy