31
sty
Oświetlenie LED – modernizacja i motywacje.
Modernizacja oświetlenia ulicznego na latarnie LED pozwala polskim miastom złapać oddech. Rosnące ceny energii i związane z tym opłaty bezdusznie drenują i tak już szczupłe budżety samorządowe. Miasta masowo korzystają z programów unijnych oraz wykorzystują wszelkie inne możliwości, aby móc zmodernizować oświetlenie uliczne na oświetlenie LED i dzięki temu płacić mniej za energię elektryczną.
Dofinansowania modernizacji oświetlenia na energooszczędne
Ostatnimi czasy w prasie oraz mediach internetowych pojawia się coraz więcej informacji o dużych i tych mniejszych inwestycjach samorządów w nowoczesne oświetlenie uliczne. To pokłosie programów unijnych dostępnych w 2016 roku i latach poprzednich. W ramach finansowania UE wiele polskich miast otrzymało bezzwrotne dotacje, pokrywające nawet 85% inwestycji w modernizacje oświetlenia ulicznego.
Przykładem może być chociażby Cieszyn, który modernizuje 1977 opraw sodowych starego typu na oświetlenie LED. Celem władz jest obniżenie kosztów rachunków za prąd. Modernizacja oświetlenia ulicznego na Latarnie LED może je zredukować nawet o 80%. Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie 4,5 milion złotych na realizację projektu.
Innym dobrym przykładem sprawnego wykorzystania dostępnych programów na modernizację oświetlenia ulicznego jest Bydgoszcz. Miasto jest beneficjentem programu SOWA, w ramach którego otrzymało dofinansowanie blisko 50% kosztów gruntownej modernizacji oświetlenia ulicznego. W ramach projektu, od 2015 roku w mieście wymienionych zostało prawie 7500 opraw świetlnych na latarnie LED, dzięki czemu miasto już teraz płaci 63% mniej za oświetlenie ulic.
Z dobrodziejstw i możliwości jakie dają bezzwrotne dofinansowania skorzystało już wiele polskich miast. Za ich przykładem idą samorządy lokalne.
Nie tylko duzi gracze modernizują latarnie uliczne na oświetlenie LED
Samorządy dużych miast przecierają szlaki dla mniejszych graczy. Coraz częściej słychać o inwestycjach i modernizacji oświetlenia na poziomie lokalnym. Dobre wiadomości rozchodzą się szybko, a takimi z pewnością są informacje o możliwościach obniżenia kosztów energii elektrycznej. Samorządy lokalne bardzo często w realizacji inwestycji wykorzystują środki własne, lub na poziomie sołectwa – fundusz sołecki. W mniejszych miejscowościach bardzo często wybierane są latarnie LED z zasilaniem solarnym lub hybrydowym. Związane to jest z ograniczeniami przyłączy energetycznych. Mieszkańcy miejscowości domagają się oświetlenia ważnych, z ich punktu widzenia miejsc, w których bardzo często brakuje infrastruktury energetycznej.Ten artykuł oferuje bezpłatną wysyłkę kwalifikujących się produktów w postaci masek na twarz lub kup online i odbierz w sklepie jeszcze dziś w dziale medycznym
Modernizacja oświetlenia ulicznego na latarnie LED – motywacje
Nie będziemy odkrywczy twierdząc, że głównym argumentem skłaniającym samorządy do zmian i inwestycji w modernizację oświetlenia ulicznego są oszczędności. Mimo sporych nakładów początkowych, latarnie LED zwracają się po około 1/3 okresu ich żywotności. Pozostały okres użytkowania nowego zmodernizowanego oświetlenia ulicznego to już same oszczędności, a te w zależności od zastosowanych rozwiań, w przypadku latarni LED potrafią wynosić od 50% do nawet 80%.
Choć oszczędności to decydująca kwestia skłaniająca samorządy di inwestycji w latarnie LED to nie da się przemilczeć takich aspektów jak poprawa bezpieczeństwa na drogach czy możliwość wyboru barwy światła. Często zapominanym i pomijanym argumentem jest ekologia, a w przypadku nowoczesnego oświetlenia LED, emisja CO2 jest znacznie niższa. Jak? Poprzez mniejsze zużycie prądu. Elektrownie do produkcji energii spalają węgiel, który nie jest czystym paliwem. Zużywając mniej prądy wytworzonego z węgla sprawiamy, ze ‘footprint’ gminy jest niższy.
Najnowsze wpisy