21
lut
Oświetlenie LED może się opłacić i mieć pozytywny wpływ na gospodarkę
Rocznie, na całym świecie, na oświetlenie zużywane jest aż 15% całkowitej produkcji energii. Oświetlenie generuje również 5% emisji szkodliwych substancji. Piętnaście procent to ogromna ilość, która mogłaby być spożytkowana w zupełnie inny sposób, jakby dostępne były źródła światła zużywające mniej energii. No właśnie… jakby.
Świetlówki i żarówki LED
Przed wprowadzeniem na rynek technologii LED, naturalnym wyborem energooszczędnego oświetlenia były świetlówki. Jednak z wielu względów, nie nadawały się one do zastosowania w domu. Fakt ich kilkunastosekundowego rozgrzewania się aby uzyskać pełną moc, czy chociażby męczące migotanie dyskwalifikowały je jako oświetlenie domowe. W gospodarstwach domowych świetlówki nie znalazły zastosowania również przez fakt częstego włączania i wyłączania światła a właśnie w tych momentach świetlówki zużywają najwięcej energii. Naturalne więc, idealnym miejscem dla nich pozostały zakłady pracy, gdzie po jednorazowym włączeniu świetlówki świecą bez wyłączania przez kilka – kilkanaście godzin.
Przed kilkoma laty, w Polsce i krajach Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej zostało zmienione prawo i ze sprzedaży zostały wycofane energochłonne żarówki starego typu. Na ich miejsce, na spółkach sklepowych pojawiły się nowe typy źródła światła. Żarówki energooszczędne, w tym żarówki LED. I mimo, że są one obecne na ryku już dłuższy czas, ich użytkowanie nadal wzbudza wśród odbiorców duże kontrowersje. Najczęściej podważanym faktem jest ich żywotność.
Żarówki LED zbierają krytykę
Okazuje się, że doświadczenia użytkowników końcowych są zgoła inne aniżeli to, co widnieje na kartach produktu. Okazuje się, że żarówki LED, mimo ich wysokiej ceny są mocno awaryjne. I nie chodzi tutaj o same diody LED ale o elektronikę zawartą w urządzeniach. Ta okazuje się najbardziej podatnym na awarie elementem żarówki LED. Dlatego też, niezwykle ważne jest, aby przy wyborze oświetlenia LED nie kierować się tylko i wyłącznie ceną ale również zwrócić uwagę na jakość oraz markę producenta. Zwykło się mówić, że skąpy płaci dwa razy i dlatego warto jest rozważyć zakup droższych ale i pewniejszych żarówek LED, od sprawdzonego dostawcy.
Argumentem na plus żarówek żarnikowych, często poruszanym na forach oraz w komentarzach jest fakt emitowania przez nie ciepła. W przypadku oświetlenia konwencjonalnego, aż 95% energii elektrycznej zamieniane jest w ciepło a tylko pozostałe 5% przekształcane jest w światło. O ile jesteśmy w stanie zrozumieć ten argument zimą, o tyle wydaje się on absurdalny latem, gdzie każde dodatkowe źródło ciepła tylko zwiększa nasz dyskomfort.
Zakres widmowy światła LED
W Internecie można spotkać opinie o niewystarczającym zakresie widmowym światła LED, że może być ono niekorzystne dla ludzkiego oka. Jest to błędne myślenie. Żarówki LED osiągają pełną moc niezwłocznie po włączeniu i nie występuje w ich przypadku migotanie, będące efektem rozgrzewania się gazów wewnątrz żarówki lub świetlówki. Należy pamiętać, że zakres barwy światła jakie możemy uzyskać z żarówek LED jest bardzo szeroki, od barwy skrajnie zimnej do ciepłej. Dlatego też, ważne jest aby mądrze dobrać źródła światła do domu i zastosować zróżnicowane oświetlenie LED o różnych barwach w tych miejscach, w których nie będzie miało ono wpływu na poziom zmęczenia naszych oczu.
Modernizacja oświetlenia na LED-owe może przynieść duże oszczędności na rachunkach za prąd i również przyczynić się do znacznych oszczędności energii w krajowym systemie energetycznym. W Polsce mamy jeszcze wiele do zrobienia. Wyzwaniem jest choćby modernizacja oświetlenia ulicznego na latarnie LED.
Ten aspekt ma tyle samo zwolenników co przeciwników, lecz nie można umniejszać faktu, że oświetlenie uliczne w Polsce jest nieefektywne a modernizacja i wymiana starych opraw ulicznych na latarnie LED mogłaby przynieść niemałe korzyści oraz oszczędności. To jest niezwykle istotne z punktu widzenia samorządów, dla których wydatki na rachunki za prąd stanowią jedną z głównych pozycji budżetu. Tym bardziej, że w bieżącym okresie można dokonać modernizacji oświetlenia ulicznego na koszt Unii Europejskiej. Za kilka lat takich możliwości nie będzie a oświetlenie uliczne i tak będzie musiało być zmodernizowane.
Polski przemysł mógłby być bardziej efektywny
Nie bez znaczenia jest również jest fakt wysokiej energochłonności polskiego przemysłu. Na wytworzenie dóbr i usług wartości tysiąca Euro, w Polsce zużywa się trzykrotnie więcej energii elektrycznej aniżeli w Irlandii, która jest liderem europejskim, jeżeli chodzi o efektywność energetyczną. Generalne w Polsce zużywa się dwukrotnie więcej energii na wytworzenie 1000 Euro PKB niż wynosi średnia UE.
Tak więc, mamy ogromne pole do popisu. Nakłady na modernizację oświetlenia w Polsce już są i będą ogromne, ale jeżeli chcemy się równać z najlepszymi to jest to droga, którą nasz kraj podążyć musi. Nie ma odwrotu od technologii LED. Przykład Irlandii pokazuje nam, że można budować dobrobyt i jednocześnie redukować koszty. Inwestycja w latarnie LED, latarnie solarne i latarnie hybrydowe marki Calidus może się opłacić.
Najnowsze wpisy